Om oss

Blue Idea är ett konsultföretag som utvecklar olika typer av intelligent digital kommunikation.

Inspiration till namnet Blue Idea kommer från boken "Blue Ocean Strategy". Det handlar om att starta med en känd produkt och att marknadsföra det på ett annat sätt så öppnas nya möjligheter för kundsegmentering och marknadsutveckling.

Drivkraften i Blue Idea är viljan att göra en skillnad, att tänka, att öppna nya marknadsmöjligheter - allt för våra kunder.

Ledning

Flemming Bøgely

VD

E-post: flemming@blueidea.se     

Telefon: +45 26 86 69 69

LinkedIn

Försäljning

Mathias Styven Ehlers

Chief Commercial Officer 

E-mail: mathias.ehlers@blueidea.dk

Telefon: +45 81 10 14 14 

LinkedIn

 

Magnus Andersson

Country Sales Manager - Sverige

E-post: magnus@blueidea.se

Telefon: +46 (0)723 36 56 56

LinkedIn

Jussi Torvinen 

Country Sales Manager - Finland

E-mail: jussi@blueideafinland.fi

Telefon: +358 94 27 21 211

LinkedIn

Mike Høgdal Thomsen

Account Manager - Denmark

E-post: mike@blueidea.se

Telefon: +45 70 20 53 53

LinkedIn

Philip Tennevi

Account Manager - Sverige

E-mail: philip@blueidea.se

Telefon: +46 (0) 723 36 56 57

LinkedIn

Account Manager - Finland 

Kommer snart...

 

Support

Nina Holstrup

Kund konsult

E-post: nina@blueidea.se

Telefon: +45 70 20 53 53

Christina Conradi

Kund konsult

E-mail: christina@blueidea.se

Telefon: +45 70 20 53 53

Mathias Lindholm

Kommunikation konsult

E-mail: mathias@blueidea.se

Telefon: +45 70 20 53 53

Utveckling

Peter Frost

Projektleder

E-post: peter.frost@blueidea.se

Telefon: +45 70 20 53 53

Arne Sostack

Senior Software Developer

E-post: arne@blueidea.se

Telefon: +45 70 20 53 53

Claus Elmann

Senior Software Developer

E-post: claus@blueidea.se

Telefon: +45 70 20 53 53

Peter Rask Kristensen

Frontend Developer

E-post: peter@blueidea.se

Telefon: +45 70 20 53 53

Jeppe Gyberg

Full-stack utvecklare

E-post: jeppe@blueidea.se

Telefon: +45 70 20 53 53

Ekonomi

Lone Rønbjerg Fuglbjerg

Ekonomianställd

E-mail: finance@blueidea.dk

Telefon: +45 70 20 53 53

Styrelse

Flemming Bøgely

VD

E-post: flemming@blueidea.se     

Telefon: +45 26 86 69 69

LinkedIn

Jon Risvig

Styrelseledamöt

E-post: jon@vpkapital.dk

LinkedIn

 

Klaus Bülow Davidsen

Styrelseledamöt

E-post: klaus@vpkapital.dk

LinkedIn